Blog > Komentarze do wpisu
DOM WĘDLIKOWSKICH

Dom Wędlikowskich należy do nielicznych przykładów katowickiej architektury międzywojennej, o którą właściciele dbają w sposób wzorowy.

dom wędlikowskich

Dom wybudowany był przez Henrykę i Kazimierza Wędlikowskich jako budynek wielorodzinny z mieszkaniami do wynajęcia. Działka miała bardzo dobrą lokalizację – na rogu ówczesnych ulic Wandy i Kościelnej (obecnie Mari Skłodowskiej-Curie i PCK), w pobliżu nowo wybudowanego kościoła garnizonowego i znanego na całą Polskę drapacza chmur. Wokół ledwo co oddano pod klucz nowe budynki, inne dopiero budowano, nowa – południowa dzielnica Katowic rozrastała się w szybkim tempie.

dom wędlikowskich

Z pewnością doktorostwo Wędlikowscy zastanawiali się jak ma wyglądać ten dom, w których zamierzał zamieszkać wraz z rodziną, czy ma mieć formę nowoczesnego budynku, czy użycie żelbetu nie podwyższy kosztów budowy?

dom wędlikowskich

dom wędlikowskich

Pozornie budynek zdaje się być prostopadłościanem z zaokrąglonym narożnikiem, jednak bo bliższym przyjrzeniu się można zauważyć różne niuanse niewidoczne przy pobieżnym oglądzie. Ujawnia się falista linia ściany zachodniej i jej półokrągłe balkony oraz ryzalit elewacji południowej. Po chwili obserwator zauważa grę kształtów na elewacja od strony ulicy PCK, gdzie dwa wąskie, pionowe okna rozdzielone są jednym kwadratowym, ale z poziomym szprosem. Cała bryła urozmaicona jest grą pionów i poziomów, gładkich, białych pasów międzyokiennych oraz fakturowych tynków zabarwionych na ciemny kolor. Budynek ma jeden akcent kolorystyczny, pola międzyokienne na elewacji do ulicy Marii Skłodowskiej-Curie pomalowano na czerwono, przyczyna tego zabiegu jest widoczna na najwyższym polu – jest to maszt.

dom wędlikowskich

dom wędlikowskich

Dom zaczęto budować w 1938 roku według projektu Stanisława Gruszki. Oddano go do użytku rok później, niestety właściciele nie mogli wprowadzić się do niego, ponieważ mieszkania miały już nowych lokatorów. Rok 1945 także nie przyniósł w tym zakresie zmian, lokatorzy wymienili się z okupantów na pracowników pobliskiego więzienia. Dopiero po 1989 roku było to możliwe.

Dzisiaj dom Wędlikowskich jest obowiązkowym punktem na trasie zwiedzania katowickiej moderny, tym bardziej, że wewnątrz zachowało się wiele elementów pierwotnego wyposażenia.

czwartek, 16 grudnia 2010, nanans

Polecane wpisy