Blog > Komentarze do wpisu
DWIE WYSTAWY

Premiera teatralna i dwa wernisaże jednego wieczoru to kolejny dowód na to, że w Katowicach nic się nie dzieje*

Teatru nie było dane mi odwiedzić, galerie tak. Pierwszą była katowicka BWA, gdzie pokazano znaczącą część kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, drugą Rondo Sztuki z wystawą Jake’a i Dinosa Chapmanów. Próba porównania obu wystaw jest trudna, niełatwe jest wskazanie lepszej. Obie świetne. Pierwsza nie narzuca się widzowi, dzieła są klarownie rozmieszczone w przestrzeni galerii, publiczność ma możliwość oddechu. Druga, ze względu na mniejszą przestrzeń, została trochę stłoczona, publiczność dopisała i przy niektórych eksponatach stali ochroniarze skłonni bronić cennych dzieł przed stratowaniem. Paradoksalnie do większej przestrzeni BWA nie zmieściły się gabloty, które zmieściły się w Rondzie. Pierwotnie twórczość braci Chapmanów miała być eksponowana w tej pierwszej galerii. Niestety brak windy towarowej nie pozwolił na to. Jak zawsze wszystko rozbija się o pieniądze, gdyby BWA dysponowało większym budżetem mogłoby tę windę zamontować albo nie musiałoby dorabiać wynajmem pierwotnej Galerii Rzeźby na parterze na kawiarnię, tym samym nie potrzebując windy. Obie będą prezentować się zdecydowanie lepiej w kolejnych dniach, bez wernisażowej publiczności.

Fundacja zaprezentowała interesujący dla historii sztuki polskiej początku XXI wieku zbiór prac, pośród których wyróżniają się dzieła takich artystów jak: Łukasz Skąpski, członkowie eks-Grupy Ładnie, Zbigniew Libera, Monika Sosnowska, Piotr Lutyński. Nie sposób obojętnie przejść obok pracy Grzegorza Sztwiertni Ćwiczenia neoplastyczne. Materace i drabinki z mondrianowskimi motywami przywodzą na myśl szkolne lekcje W-F-u.  Tylko czy mamy ćwiczyć przewroty w przód mając nad głowami wirujące barwy, czy mamy zastanowić się nad wpływem Mondriana na sztukę XX wieku i to leżąc na miękkim materacu? Jakżeż inaczej wyglądałyby lekcje W-F-u, gdyby wyposażenie sal gimnastycznych polskich szkół w latach 80. projektował Sztwiertnia! W dużej przestrzeni galerii gubi się drewniana rzeźba 500x40x40 Mirosława Bałki. Powstała z klepek parkietu Galerii Foksal rzeźba jakże wymownie symbolizuje filar polskiej sztuki, jakim ta galeria była. Plażowicze Pawła Althamera w wersji mini umieszczone na metalowej półce wzbogacone o serię fotografii wersji maxi. Wszystkie eksponaty znakomicie współgrają z przestrzenią wystawienniczą, żadne z nich nie dominuje, egzystują w symbiozie. W ciągu zachwytów można raz westchnąć – szkoda tylko, że kolekcja nie ma stałego miejsca ekspozycji.

Grzegorz Sztwiertnia   Ćwiczenia neoplastyczne

Grzegorz Sztwiertnia Ćwiczenia neoplastyczne

 

Mirosław Bałka 500X40X40

Mirosław Bałka 500x40x40


Paweł Althamer Plażowicze

Paweł Althamer Plażowicze

http://www.fundacjamuzeum.pl

W sąsiednim Rondzie Sztuki widz doświadcza zupełnie innych emocji. Bracia Chapman zaproponowali polskiemu widzowi serie rysunków oraz rzeźb-makiet, spośród których dwie wyróżniają się gabarytami. Autorzy grają z sumieniem publiczności. Odczuwanie winy jest subiektywne, zatem postrzeganie kary także jest różnorakie. Czy czyny z czasów II wojny światowej zostały sprawiedliwie osądzone? Czy katów spotkała zasłużona kara? Czy nastąpi to dopiero w piekle (Fucking Hell)? A co jeśli piekła nie ma? Czy możemy z niewyrównaniem rachunków przejść do porządku dziennego? A może w swoich pracach wyrównują je ci dwaj artyści? Tylko czy to jest na pewno piekło, czy może piekło dziejące się teraz w różnych zakątkach ziemi a miłośś bliźniego jest bujdą? Widzowi nasuwają się setki podobnych pytań. Dlatego nie jest to wystawa, obok której przechodzi się obojętnie, a dzieła Jake’a i Dinosa Chapmanów raczej nie należą do chętnie wieszanych nad salonowymi kominkami.

Jake Dinos Chapman Fucking Hell

Jake i Dinos Chapman Fucking Hell

http://www.cameralis.art.pl

 

Wniosek jest jeden: dawno takiego nawarstwienia dobrej sztuki aktualnej w Katowicach nie było.

*opinię tą wyraził w piątek 26 listopada 2010 roku D.T.

poniedziałek, 29 listopada 2010, nanans

Polecane wpisy